Kamień nazębny to problem, który dotyka większość Pacjentów. Najlepsze pasty na kamień nazębny posiadają w swoim składzie specjalne substancje czynne, które hamują namnażanie bakterii tworzących płytkę nazębną, a mianowicie: chlorheksydynę, aktywny tlen, chlorek cetylpirydyniowy a także hydroksyapatyt, ksylitol i fluor czy enzymy. Jednak pasta paście nie równa i może dojść do sytuacji, że kamienia może mniej tylko zęby jakieś ciemniejsze się zrobiły. O tym jak dobrze dobrać pastę do mycia zębów w przypadku kamienia nazębnego będzie ten wpis.
Kamień nazębny - przyczyny powstawania, czyli od czego robi się kamień nazębny?
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana płytka nazębna. W jej skład wchodzą resztki pożywienia, bakterie próchnicy, białka i fosfor. Początkowo osad ma luźną postać, która z upływem czasu gęstnieje, staje się coraz bardziej lepki i coraz mocniej przylega do powierzchni zębów. Po upływie określonego czasu utwardza się do takiego stopnia, iż usunąć można go już jedynie podczas profesjonalnego zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Ponieważ płytka bakteryjna dość szybko ulega przekształceniu, zęby zaleca się myć co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Podczas codziennego szczotkowania zębów usuwany jest niepożądany bakteryjny osad z powierzchni zębów. Jest jednak pewna grupa Pacjentów, u której obserwuje się większą skłonność niż u pozostałych, do powstawania biofilmu i odkładania się kamienia nazębnego. Wymagają oni celowanej profilaktyki stomatologicznej, która pozwoli ograniczyć ten problem.
Czym grozi nie usuwanie kamienia nazębnego?
Kamień nazębny to nie tylko nieestetyczny osad na powierzchni zębów. Jest on również odpowiedzialny za: osłabienie szkliwa zębów, próchnicę, nadwrażliwość, krwawienia dziąseł i nieświeży oddech. W skrajnych przypadkach może być przyczyną utraty zębów.
Jak usunąć kamień nazębny w domu? Czy można rozpuścić kamień nazębny?
Jeżeli mamy już utwardzony kamień nazębny to usunąć możemy go tylko w gabinecie stomatologicznym. Każdemu ubezpieczonemu Pacjentowi przysługuje usunięcie złogów kamienia nazębnego w ramach NFZ. Warto zainteresować się tym tematem i umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznych świadczącym usługi w ramach ubezpieczenia.
Pierwszym krokiem do uśmiechu bez kamienia nazębnego jest właśnie usunięcie go w gabinecie stomatologicznym. Następnie dzięki profesjonalnym produktom do higieny jamy ustnej możemy ograniczyć a nawet zahamować jego powstawanie i teraz wszystko będzie zależne od naszego zaangażowania i systematyczności.
Która pasta do mycia zębów będzie najlepsza na kamień nazębny?
Najlepsza pasta do mycia zębów na kamień nazębny, będzie miała w składzie substancje ograniczające działalność niepożądanych bakterii oraz wzmacniające szkliwo zębów i należą do nich: chlorheksydyna, chlorek cetylpirydyniowy a także enzymy, ksylitol, fluor i hydroksyapatyt wapnia.
Pasty z chlorheksydyną na kamień nazębny.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy pasta paście nierówna i to właśnie produkty z chlorheksydyną mieliśmy na myśli. Dwuglukonian chlorheksydyny (CHX) jest uznawany za "złoty środek" w walce z płytką nazębną, ze względu na jego wydłużony w porównaniu z innymi substancjami czasem działania oraz wysoką skuteczność antybakteryjną. Nie jest on jednak pozbawiony wad a mianowicie może zaburzać odczucia smakowe oraz w przypadku długotrwałego stosowania CHX o wysokim stężeniu, może powodować przebarwienia zębów. Zdarzają nam się Pacjenci, którzy skarżą się na ściemnienie koloru zębów i jak się w wywiadzie okazuje, właśnie przyczyną może okazać się pasta do mycia zębów, w skład której wchodzi właśnie chlorheksydyna. Wybrali pastę poleconą w aptece lub kierowali się reklamą telewizyjną, tylko nikt im nie przekazał informacji jak należy korzystać z tego typu produktów. Szczęśliwie, przebarwienia te można usunąć podczas profesjonalnego czyszczenia zębów w gabinecie stomatologicznym , jednak lepiej zapobiegać niż później walczyć ze skutkami.
Jak więc dobrze dobrać pastę do mycia zębów z chlorheksydyną? Która pasta z chlorheksydyną jest najlepsza na kamień nazębny?
Pasta z aktywnym tlenem na kamień nazębny.
Aktywny tlen wykazuje skuteczne działanie przeciwko niepożądanym bakteriom i niektórym wirusom i grzybom występujących w jamie ustnej. W przeciwieństwie do produktów z chlorheksydyną nie wywołuje zaburzeń smaku oraz nie przebarwia zębów. Jego niewątpliwą zaletą jest korzystny wpływ na dziąsła oraz brak negatywnego wpływu na mikrobiom jamy ustnej.
Do polecanych past do mycia zębów z aktywnym tlenem przeciw kamieniowi nazębnemu należą:
Pasta z chlorkiem cetylpirydyniowym (CPC)
CPC wykazuje działanie ukierunkowane na hamowanie płytki nazębnej, redukując namnażanie bakterii odpowiedzialnych za powstawanie kamienia nazębnego. Chlorek cetylpirydyniowy jest antybakteryjną substancją, która wykazuje wydłużony czas działania od 6 do 5 godzin. Jest bezpieczny, nie powoduje przebarwień i zaburzeń smaku.
Najlepsze pasty z chlorkiem cetylpirydyniowym na kamień nazębny:
Najlepsze pasty z enzymami na kamień nazębny
Pasta z enzymami pomaga rozkładać białka, które wchodzą w skład płytki bakteryjnej oraz chronią zęby przed osadzaniem się biofilmu. Pasty enzymatyczne wspierają naturalne procesy zachodzące w jamie ustnej. Są one również szczególnie polecane w przypadku pacjentów ze nawracającymi stanami zapalnymi, aftami i suchością jamy ustnej.
Do najlepszych past z enzymami przeciw kamieniowi nazębnemu należą:
Czy pasta na kamień nazębny powinna mieć fluor w swoim składzie?
Na temat fluoru, toczy się od pewnego czasu dyskusja w internecie, jak do tej pory brak jednak przeciwwskazań czy badań, które potwierdzałyby jego negatywny wpływ na zdrowie. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji, które wchodzą w skład past do mycia zębów. Wykazano, że jego obecność jest pożądana w przypadku osób z problemem kamienia nazębnego. Fluor wykazuje działanie antybakteryjne i wpływa hamująco na powstawanie płytki nazębnej. Ma również podwyższoną odporność wobec kwasów w porównianiu z hydroksyaptytem co sprzyja przeciwdziałaniu erozyjnym ubytkom szkliwa. Szkliwo zębów obciążone kamieniem nazębnym i ogólnemu wzmożonemu odkładaniu się biofilmu jest osłabione i podatne na ubytki i nadwrażliwość. Fluor tworzy na powierzchni zębów odporny na czynniki zewnętrzne fluoroapatyt.
Hydroksypatyt i jego nieoceniona rola w przypadku problemu z kamieniem nazębnym.
Hydroksyapatyt wapnia wykazuje zdolność do wypełniania drobnych nierówności szkliwa, dzięki czemu przywraca jego gęstość oraz zapewnia gładką powierzchnię. Utrudnia to przyleganie osadów do powierzchni zębów i łatwiej usunąć płytkę nazębną podczas szczotkowania zębów. Zlecane jest nakładanie produktów typu ApaCare Repair zaraz po zabiegach skalingu czy piaskowania zębów, który to wzmocni szkliwo zębów i wygładzi powierzchnię szkliwa zębów.
Dodatkowe wskazówki dla osób z problemem kamienia nazębnego:
W sklepie internetowym DentystaPoleca.pl znajda Państwo skuteczne pasty przeciwdziałające osadzaniu się kamienia nazębnego na zębach. W ofercie posiadamy pasty na kamień nazębny z chlorheksydyną, pasty na kamień nazębny z aktywnym tlenem czy chlorkiem cetylpirydyny. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą irygatorów dentystycznych, które są szczególnie polecane Pacjentom z kamieniem nazębnym oraz szczoteczkami jonowo-sonicznymi IONPA, które podniosą efektywność usuwania płytki nazębnej.