Nitkowanie zębów - jak dobrać odpowiednią nić i jak poprawnie wykonywać tę czynność?

2023-03-16
Nitkowanie zębów - jak dobrać odpowiednią nić i jak poprawnie wykonywać tę czynność?

Metod czyszczenia przestrzeni między zębami jest kilka, z czego obok irygacji wodnej oraz stosowania specjalnych szczoteczek międzyzębowych, najbardziej popularną jest nitkowanie zębów. I właśnie tej technice poświęcimy chwilę uwagi.

Na wstępie warto zaznaczyć i przestrzenie między zębami nie tyle warto, co trzeba regularnie czyścić. Samo szczotkowanie zębów usuwa nieco ponad 60% płytki bakteryjnej, pozostała jej część zostaje w miejscach niedostępnych dla szczoteczki - w przestrzeniach między zębami, pod linią dziąseł, na języku oraz na błonach śluzowych jamy ustnej. Dlatego też ważne jest aby do codziennej higieny, obok szczotkowania zębów, włączyć czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, usuwanie nalotu z powierzchni języka oraz płukanie jamy ustnej (wraz z gardłem). Rekomendowana kolejność tych zabiegów:

 1. Czyszczenie przestrzeni między zębami, np: nić dentystyczna, szczoteczka międzyzębowa, wykałaczka, irygacja wodna
 2. Szczotkowanie zębów: szczoteczka manualna, szczoteczka elektryczna (rotacyjna, soniczna, jonowo-soniczna, ultradźwiękowa)
 3. Czyszczenie języka: skrobaczki, czyściki, łopatki, szczoteczki do języka, nigdy włosiem szczoteczki dedykowanej do mycia zębów (!)
 4. Płukanie jamy ustnej wraz z gardłem
 5. Ewentualne nałożenie preparatów intensywnie wzmacniających szkliwo zębów czy żeli do miejscowego leczenia tkanek dziąseł

Jak często należy czyścić przestrzenie między zębami?

Aby zachować zdrową jamę ustną, należy o nią dbać regularnie. Przestrzenie powinno się czyścić nie rzadziej niż raz dziennie, i zawsze podczas ostatniego wieczornego zabiegu czyszczenia jamy ustnej. W trakcie snu, z przyczyn oczywistych, zmniejsza się wydzielanie śliny, która jest naturalną substancją regulująca procesy zachodzące w jamie ustnej. Nie pozostawiamy na noc ani płytki nazębnej a tym bardziej resztek pożywienia między zębami. To prosta droga do kamienia nazębnego, próchnicy zębów, nieświeżego oddechu oraz paradontozy. Grupą, która powinna czyścić trudno dostępne obszary częściej niż raz dziennie są:

 • osoby leczone stałym aparatem ortodontycznym
 • osoby z implantami zębów
 • z przewlekłymi stanami zapalnymi dziąseł oraz paradontozą
 • ze stłoczonymi zębami
 • z problemem wzmożonego odkładania się kamienia nazębnego

Jest to grupa osób, które wymagają większej niż pozostali Pacjenci, kontroli nad płytką nazębną. 

 

Jak dobrać nić pod swoje potrzeby?

Rynek akcesoriów do higieny jamy ustnej jest aktualnie niezwykle bogaty, gdzie samych nici dentystycznych jest kilka, jak nie kilkanaście rodzajów. Aby uzyskać pożądane efekty na wstępie należy dokonać odpowiedniego wyboru. Nici dzielimy ze względu na strukturę i przekrój a każdy z poszczególnych rodzajów dedykowany jest do poszczególnych warunków uzębienia Pacjenta.

Typ 1 - ciasne przestrzenie, zęby stłoczone

 • osoby te powinny zdecydowanie sięgać po nici płaskie, tzw. taśmy dentystyczne i zdecydowanie woskowane. Rekomendujemy aby były dodatkowo nasączone: chlorheksydyną i/lub fluorem bądź węglem. Tego typu produkt dużo łatwiej da się prowadzić w przestrzeniach oraz dodatkowo dzięki nasączeniu nici, uwolni w trudno dostępnych przestrzeniach, substancje wzmacniające szkliwo (fluor) lub też o działaniu antybakteryjnym ( węgiel, chlorheksydyna). Doskonałe rezultaty w utrzymaniu czystości problematycznych obszarów, można uzyskać stosując równocześnie czyszczenie mechaniczne (nici, szczoteczki) wraz z irygacją wodną (irygatory dentystyczne). To jest dobre rozwiązanie u osób z problemem ciasnych przestrzeni i stłoczonych zębów.

Typ 2 - przestrzenie standardowe

 • tutaj doskonale sprawdzą się nici o okrągłym przekroju. Osoby z takim uzębieniem nie mają większych problemów z czyszczeniem obszarów między sąsiadującymi zębami. Również nici nasączone, miejscowo wzmocnią zęby

Typ 3 - braki w uzębieniu, bądź szerokie przestrzenie

 • zdecydowanie należy sięgnąć po nici pęczniejące. Pod wpływem wilgoci zwiększą swoją objętość, dokładniej wpasują się w czyszczoną przestrzeń. Przy tego typu uzębieniu, obok nici dentystycznej, warto sięgnąć po szczoteczki międzyzębowe.

Typ 4 - aparaty ortodontyczne, mosty protetyczne, implanty zębów

 • dla tej grupy osób opracowano nici odcinkowe. Jest to rodzaj nitki, podzielonej już na części, której dwa końce są sztywniejsze i cieńsze a środek grubszy, miękki i pęczniejący. Dzięki takiej budowie, wsuniemy nitkę bez większego problemu w obszar, z którego chcemy usunąć płytkę nazębną. W przypadku aparatu ortodontycznego i implantu zębowego połączenie techniki mechanicznej wraz z irygacją wodną  jest wręcz konieczne.

 

Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

Nitkowanie zębów to metoda zdecydowanie najpopularniejsza ale również wymagająca zastosowania wręcz książkowej poprawnej techniki. Łatwo tutaj o uszkodzenia dziąseł, przy nieumiejętnym wykonywaniu zabiegu. Instruktaż nitkowania zębów powinien być wykonany na fotelu przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Standardem w gabinecie dentystycznym po założeniu wypełnienia, w szczególności jeśli opracowywane były zęby sąsiadujące, jest sprawdzenie czy po założeniu wypełniania, Pacjent będzie mógł swobodnie wprowadzić nić i wyczyścić przestrzeń.  Dbajmy o to aby ta procedura zawsze była zachowana.

Technika nitkowania zębów przedstawia się następująco:

 1. Odmierzamy odpowiednio długi odcinek nici - 45-50 cm (pomijamy jeśli korzystamy z nici już podzielonych na odcinki)
 2. Nawijamy nitkę na palce obu rąk, na jednej nieco więcej niż na drugiej oraz palcami wskazującymi regulujemy naprężenie nici (pomijamy jeśli korzystamy z nici już podzielonych na odcinki)
 3. Nitkę prowadzimy po ściance zęba (układa się w kształt litery C). Nigdy nie wprowadzamy nici pionowo. Nie przeciskamy nici przez punkt styczny na siłę (!)
 4. Delikatnymi ruchami przód tył, opuszczamy nić po boku zęba i wracamy do góry.
 5. Czynność powtarzamy po drugim boku zęba tej samej przestrzeni
 6. Aby wprowadzić nić do kolejnej przestrzeni, nawijamy kolejny jej fragment na palce. Każdą przestrzeń czyścimy nowym, czystym odcinkiem nici

Jeżeli nić się blokuje (punkt styczny) nie wciskamy jej na siłę, próbujemy z innym rodzajem nitki lub tę konkretną przestrzeń oczyszczamy za pomocą szczoteczki międzyzębowej. Warto takie problemy zgłaszać dentyście, sprawdzi co jest przyczyną i możliwe iż będzie mógł zaradzić temu problemowi.

 

Aby ułatwić przegląd oferty w naszym sklepie, rozwijając kategorię NICI I WYKAŁACZKI, odkryjemy podkategorie, które ułatwią odnalezienie poszukiwanego produktu.

 

 

 

Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 88 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
5/5
2024-02-02
Bardzo szybko i sprawnie
pixel