Menopauza a stan dziąseł - jak dobrze dbać o jamę ustną w tym okresie?

2024-06-26
Menopauza a stan dziąseł - jak dobrze dbać o jamę ustną w tym okresie?

W naszym organizmie wraz z upływającym czasem zachodzi wiele procesów, które wpływają na stan naszego zdrowia i komfort codziennego życia.  Wiele z nich manifestuje się właśnie w obrębie jamy ustnej. Dlatego też nie ma jednego uniwersalnego modelu w myśl, którego nasza codzienna profilaktyka promująca zdrowie jamy ustnej, sprawdzi się na każdym etapie naszego życia.

Menopauza to naturalny etap w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma zmianami fizjologicznymi, w tym również w stanie zdrowia jamy ustnej. Zmiany hormonalne zachodzące w tym okresie, mogą wpływać na:

  • obniżenie produkcji śliny
  • kondycję dziąseł
  • podatność na występowanie ubytków w zębach
  • podatność na stany zapalne jamy ustnej

Po menopauzie włókna kolagenowe ulegają rozpadowi, a włókna elastyny słabną, co może być widoczne w ogólnym stanie dziąseł. Spadek estrogenu sprawia, że dziąsła stają się wrażliwsze i bardziej podatne na stany zapalne.  Pierwszym sygnałem potencjalnych problemów w tym obszarze może być widocznie odczuwalna większa wrażliwość tkanek podczas codziennej higieny jamy ustnej. Zauważalna staje się tkliwość, zaczerwienienia czy okresowe krwawienia dziąseł.  W przypadku zauważenia takich objawów należy niezwłocznie wprowadzić nowe nawyki do codziennej pielęgnacji, takie jak:

  • irygacja wodna
  • odpowiedni dobór szczoteczek do mycia zębów
  • odpowiedni dobór past do mycia zębów
  • stosowanie płynów do płukania jamy ustnej

Irygator dentystyczny to mocny sprzymierzeniec w walce o dobrą kondycję dziąseł. Dzięki irygacji wodnej, nie tylko wypłuczemy resztki pożywienia oraz bakterie osadu ale również dzięki regularnym zabiegom, poprzez masowanie strumieniem wody dziąseł, poprawiamy ich uelastycznienie i ukrwienie. Naturalnym jest fakt, iż w przypadku słabych dziąseł w początkowej fazie stosowania irygacji wodnej zaobserwujemy krwawienie dziąseł, które z czasem będzie ustępowało. Nie należy się zniechęcać w takim wypadku a konsekwentnie irygować jamę ustną co najmniej raz dziennie.

Jeżeli do tej pory do mycia zębów stosowaliśmy twarde lub średnio miękkie szczoteczki to czas aby zmienić ten szkodliwy nawyk. Dobra szczoteczka manualna do mycia zębów  ma gęste i miękkie włosie.  W przypadku problemów z odsłaniającymi się szyjkami zębów, celujemy we włosie równo ścięte. Taką szczoteczką nie tylko szczotkujemy zęby ale po zakończonym czyszczeniu możemy dodatkowo delikatnie masować dziąsła. Dobre i sprawdzone szczoteczki znajdziesz w naszym sklepie na przykład tutaj: TELLO

Obserwujemy wśród Pacjentek stosujących szczoteczki elektryczne, iż wchodząc w okres menopauzy skarżą się, iż ich dziąsła gorzej znoszą szczotkowanie przy pomocy tych urządzeń . Rozwiązaniem problemu jest z pewnością wdrożenie irygacji wodnej, odpowiedni dobór pasty oraz końcówek i programu czyszczącego. Wybierajmy programy typu SOFT/SENSITIVE oraz miękkie końcówki czyszczące. Ze swojej strony polecamy uwadze szczoteczki soniczno - jonowe IONICKISS, które doskonale usuwają płytkę nazębną oraz mają zredukowane drgania soniczne oraz szczoteczki ultradźwiękowe, które są bardzo łagodne dla dziąseł. Pamiętajmy, iż nie trzeba od razu porzucać swoich dotychczasowych urządzeń. Świetnie się sprawdza model łączony - szczotkowanie manualne i kilka razy w tygodniu np szczoteczką soniczną. Wybierajmy urządzenia generujące ruch wymiatający.

Menopauza to czas, w który wzrasta ryzyko osteoporozy, co wpływa m in. na gęstość kości szczękowej. Ważna jest tu odpowiednia dieta, szczególnej uwadze polecamy dietę roślinną ukierunkowaną na wapń oraz odpowiednia suplementacji (zawsze tylko ze wskazań lekarza prowadzącego). W  obrębie jamy ustnej możemy zauważyć podatność na nadwrażliwość kontaktową ( ciepło/zimno, kwaśne/słodkie) oraz zwiększoną skłonność do powstawania ubytków. Można temu skutecznie przeciwdziałać.

Ponoć połową sukcesu jest mieć świadomość czego nie robić, a więc z pewnością odkładamy na bok marzenia o śnieżnobiałym uśmiechu, który chcemy uzyskać zaopatrując się w kolejną pastę wybielającą. Naturalnie z wiekiem zęby nam ciemnieją. Wynika to z faktu wycierania szkliwa, pod którym znajduje się ciemniejsza zębina. Kolejne docieranie przebarwień pastami o wysokim RDA przynieść może skutek odwrotny od zamierzonego. Z chwilą kiedy pojawiają się pierwsze krwawienia dziąseł, często sięgamy po tzw "pasty na dziąsła" nie analizując ich składu i możemy nawet nie mieć takiej wiedzy, iż niektóre zawarte w paście komponenty spowodują z czasem przebarwienia zębów.

Jak więc wybrać odpowiednią pastę? Tutaj musimy celować we wzmocnienie szkliwa zębów oraz przeciwdziałanie stanom zapalnym dziąseł. Pasty i płyny remineralizujące to te posiadające w składzie: fluor oraz hydroksyapatyt wapnia. Możemy wspomagać się również okresowo produktami przeznaczonymi do intensywnego wzmocnienia szkliwa jak np. Apacare Repair czy Biosmalto Mousse. Stosujemy je najczęściej na noc. Produkty wzmacniające dziąsła również wybieramy właściwie do aktualny warunków panujących w jamie ustnej. Tutaj świetnie się sprawdzą produkty posiadające w składzie: chlorheksydynę czy chlorek cetylopirydyny. Pasty i płyny z chlorheksydyną występują w różnym stężeniu, odpowiednim do stanu dziąseł. Należy je stosować w czasie wykazanym w ulotce czy informacji na opakowaniu. Unikamy produktów zawierających alkohol w składzie.

A co ze wcześniej wspomnianymi pastami wybielającymi? Oczywiście możemy je nadal stosować tylko dokonujmy dobrych wyborów w tym zakresie. Są produkty do codziennego mycia zębów, które posiadają umiarkowaną ścieralność oraz mają w składzie substancje sprzyjające poprawie gęstości szkliwa (hydroksyapatyt). Można sięgnąć po bezpieczne produkty do usuwania przebarwień, które stosuje się raz czy dwa razy w tygodniu, jak np ApaCare Home. Wybór jest, w naszym sklepie jest szeroka oferta.

Ubytkom w zębach sprzyja również niedobór śliny. Suchość w jamie ustnej jest jednym z problemów, które mogą się pojawić wraz z menopauzą. I ważne aby nie ignorować tego problemu. Niedobór śliny zwiększa ryzyko występowania próchnicy i sprzyja chorobom dziąseł oraz może stanowić przyczynę nieświeżego zapachu z ust. Nowoczesna profilaktyka stomatologiczna wychodzi na przeciw potrzebom Pacjentów z tym problemem. Czym możemy się posiłkować:

  • pastami i płynami ukierunkowanymi na nawilżanie błon śluzowych
  • gumami do życia wspomagających produkcję śliny
  • produktami ślino zastępczymi.
  • pastami i płynami z postbiotykami, które wzmacniają naturalne mechanizmy jamy ustnej

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu, mamy tutaj wiele skutecznych i sprawdzonych produktów.

Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Jestem zadowolona z produktu i obsługi.
2024-05-14
Bardzo szybka dostawa do punktu.Towar zgodny z opisem.Polecam!
pixel