2023-08-08

Jak poprawić nieświeży oddech w kilku prostych krokach?

Nieświeży oddech, przypadłość znana pod nazwą halitozy, może być poważnym problemem i mieć negatywny wpływ na życie codzienne Pacjenta. Przyczyn takiego stanu może być kilka, od zdrowotnych (np. wskutek chorób laryngologicznych, metabolicznych lub periodontologicznych) po te najczęstsze, wywołane złymi nawykami higienicznymi jamy ustnej oraz niezdrowym stylem życia. W tym artykule przedstawimy 6 prostych kroków, dzięki którym poprawisz jakość swojego oddechu oraz zadbasz o zdrowie jamy ustnej.

Krok 1.

Jeśli problem nieświeżego oddechu dotyczy Ciebie, w pierwszej kolejności przyjrzyj się jak wygląda codzienna higiena jamy ustnej. Prawidłowo obejmuje ona:

  1. Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
  2. Szczotkowanie zębów
  3. Czyszczenie gardła i języka
  4. Wzmacnianie szkliwa zębów i hamowanie stanów zapalnych dziąseł

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych - to podstawowa obok szczotkowania zębów, czynność którą należy wykonywać codziennie. Do czyszczenia przestrzeni służą: nici dentystyczne, nicio-wykałaczki, szczoteczki międzyzębowe oraz irygatory dentystyczne. Najskuteczniejsze jest łączenie czyszczenia mechanicznego (nić, szczoteczka międzyzębowa) z irygacją wodną.

Szczotkowanie zębów - minimum dwa razy dziennie przez 2 minuty, to hasło które słyszał chyba każdy. Osoby, które mają problemy z kamieniem nazębnym, a ten jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu, zęby powinny szczotkować nie dwa a trzy razy dziennie. Użytkownicy szczoteczek manualnych powinni raz dziennie, przed snem w szczególności, czyści zęby nieco dłużej niż zalecane dwie minuty aby bardzo dokładnie usunąć płytkę bakteryjną z powierzchni szkliwa.

Czyszczenie gardła i języka - czysta jama ustna to nie tylko usunięty nalot z powierzchni zębów. Język i gardło, to miejsca w których osadzają się bakterie odpowiedzialne za nieświeży oddech i choroby dziąseł. Po zakończonym szczotkowaniu zębów należy za pomocą dedykowanych czyścików, dokładnie i delikatnie usunąć nalot z powierzchni języka oraz przepłukać jamę ustną i gardło płynem o właściwościach antybakteryjnych.

Wzmacnianie szkliwa zębów - zdrowe i mocne szkliwo zębów to najlepsza profilaktyka przeciwpróchnicza. Pełne i gładkie szkliwo utrudnia odkładanie się płytki bakteryjnej, odpowiedzialnej za kamień nazębny, choroby dziąseł i nieświeży oddech. Wybieraj pasty i płyny do płukania jamy ustnej  z hydroksyapatytem wapnia, fluorem jeśli go preferujesz, chlorkiem cetylopirydyny (CPC), aktywnym tlenem czy probiotykami. Pamiętaj, że pasty i płyny do płukania jamy ustnej należy co jakiś czas zmieniać.

 

Krok 2.

Nawilżanie. Ślina chroni błony śluzowe i szkliwo zębów. O jej szalenie istotnej roli, jaką odgrywa dla zdrowia dla jamy ustnej, poświęcimy w najbliższym czasie osobny artykuł, a teraz skupimy się na niej w aspekcie nieświeżego oddechu. Patologiczny niedobór śliny to kserostomia, Pacjenci których dotyka ta przypadłość, doskonale zdają sobie sprawę jak jej niedostateczna ilość wpływa na jamę ustną i oddech. Pomaga ona usuwać cząsteczki powodujące przykry zapach z ust oraz wpływa na mineralizację szkliwa zębów. Czasem niedobory są na tyle dyskretne, iż nie zauważamy problemu. Nasz styl życia może wpływać na niedostateczne nawilżenie błon śluzowych. Do czynników sprzyjających należy : palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i niektórych leków, choroby ogólnoustrojowe, a także stres, intensywne uprawianie sportu (jak na przykład bieganie) oraz niskie napojenie wodą organizmu.  Jeżeli zasycha nam często w ustach, to może być znak, iż problem niedoboru śliny dotyczy także i nas. Należy pamiętać o regularnym piciu wody, w przypadku długotrwałego przebywania w suchym środowisku (np klimatyzowane pomieszczenia) czy uprawiając sport, warto sięgnąć po preparaty nawilżające jamę ustną. Są to płyny, pasty, aerozole czy substytuty śliny w postaci żeli.

 

Krok 3.

Zadbaj mikrobiom. Temat o którym coraz więcej się mówi i za którym idzie już nowoczesna profilaktyka stomatologiczna. Mikrobiom to grupa drobnoustrojów i ich środowisko. Zachowanie równowagi (eubioza) bakteriologicznej jamy ustnej jest decydujące dla jej zdrowia. Próchnica, kamień nazębny i stany zapalne dziąseł sprzyjają zachwianiu tej równowagi (dysbioza) i przekładają się na rozrost niepożądanych bakterii. A to już prosta droga do nieświeżego oddechu.

Zaburzeniom mikrobiomu sprzyjają: niewłaściwa dieta, nieleczone stany zapalne jamy ustnej, zalegający kamień nazębny, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, używki (alkohol, papierosy).  W sprzedaży są już pasty i płyny wzbogacone o dobroczynne bakterie oraz probiotyki stomatologiczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą.

 

Krok 4.

Jesteś tym czym się żywisz.  Może nie tak dosłownie ale rola diety w zachowaniu zdrowia jest bezdyskusyjna. Wpływa ona również na nasz zapach z ust, ponieważ niektóre pokarmy i napoje mogą przyczyniać się do powstawania nieświeżego oddechu. Sięgaj po świeże warzywa i owoce oraz produkty bogate w błonnik. Pamiętaj, iż niektóre diety, jak na przykład dieta wysokobiałkowa, niskokaloryczna czy ketogeniczna mogą być przejściową przyczyną nieświeżego oddechu. Sprawdzą się w takiej sytuacji pastylki, gumy i spraye odświeżające do ust. Zawierają w swym składzie substancje, które maskują nieprzyjemną woń z ust.

 

Krok 5.

Korzystaj z regularnych wizyty w gabinecie stomatologicznym. Przynajmniej raz w roku, o ile lekarz prowadzący nie zleci inaczej, sprawdź stan zdrowia jamy ustnej pod okiem specjalisty. Próchnica zębów, nieleczone problemy z dziąsłami, kamień nazębny to wszystko ma wpływ jak świeży i przyjemny dla otoczenia jest Twój oddech.

 

Krok 6.

Szukaj problemu. Jeżeli masz zdrowe zęby i dziąsła, regularnie przechodzisz wizyty kontrolne u dentysty, dbasz o prawidłową dedykowaną Tobie i twoim potrzebom profilaktykę stomatologiczną a pomimo tego nadal borykasz się z nieprzyjemnym oddechem, koniecznie wykonaj poszerzoną diagnostykę. Poinformuj swojego lekarza rodzinnego o problemie i niech on dalej pokieruje Ciebie na odpowiednie badania. Możliwe, iż problem nieświeżego oddechu jest jednym pierwszych objawów choroby, o której jeszcze nie wiesz a już się rozwija w Twoim organizmie. Nie ignoruj tego problemu i dalej szukaj przyczyny.

Halitoza to uciążliwy problem ale nie jest nie do rozwiązania. Unikaj pokarmów wywołujących nieprzyjemny zapach z ust, regularnie nawadniaj organizm i nawilżaj błony śluzowe. Nie unikaj dentysty i nie bagatelizuj stanów zapalnych dziąseł. Ważne aby zrozumieć jak istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej oraz styl życia jaki prowadzimy. W zwalczaniu nieświeżego oddechu pomóc mogą specjalistyczne produkty dedykowane osobom borykającym się z tą nieprzyjemną przypadłością. Specjalne pasty, płyny, spraye oraz pastylki pomogą odświeżyć nasz oddech na długi czas. Świeży oddech jest jednym z elementów dobrego samopoczucia i pewności siebie. Pamiętaj, każda zmiana wymaga czasu i konsekwencji w działaniu.

Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 86 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
bardzo szybko profesjonalnie fachowo rzetelnie
2024-02-02
Bardzo szybko i sprawnie
pixel