2022-09-13

Szczoteczki międzyzębowe - podstawa codziennej higieny jamy ustnej

Szczoteczki międzyzębowe to jedno z podstawowych akcesoriów do czyszczenia jamy ustnej, które powinno znaleźć się w każdej łazience.  Nie sposób mówić o skutecznej profilaktyce, bez dokładnego czyszczenia obszarów niedostępnych dla zwykłej szczoteczki do mycia zębów, czy to manualnej, rotacyjnej czy sonicznej, a nawet wysoko skutecznych w usuwaniu płytki nazębnej, szczoteczek soniczno - jonowych.

 

Czym jest szczoteczka międzyzębowa?

Szczoteczki międzyzębowe, często nazywane również czyścikami, wyciorkami czy miotełkami, to jedno z najlepszych akcesoriów do czyszczenia trudno dostępnych obszarów jamy ustnej. Naszym zdaniem jest to absolutne "must have" obok szczoteczek jednopęczkowych i irygatorów dentystycznych, jeżeli prowadzimy celowaną i skuteczną profilaktykę przeciw płytce nazębnej, odpowiedzialną za próchnicę zębów, paradontozę i inne choroby dziąseł.

Szczoteczka międzyzębowa to niewielkiej długości szczoteczka, zbudowana z uchwytu oraz elastycznego drucika,  wokół którego osadzone są nylonowe włókna. Czyściki międzyzębowe przeznaczone do czyszczenia przestrzeni między zębami, obszarów wokół elementów aparatu ortodontycznego, implantu, koron i mostów.

Szczoteczki międzyzębowe silikonowe służą do szybkiego usuwania resztek pokarmu z przestrzeni między zębami. Posiadają zazwyczaj na wyposażeniu etui do przechowywania, jest to doskonała propozycja dla szybkiego czyszczenia zębów poza domem.

 

Na którym etapie czyszczenia jamy ustnej stosować szczoteczki międzyzębowe?

Czyszczenie przestrzeni między zębami jest pierwszą czynnością codziennej higieny jamy ustnej. W pierwszej kolejności usuwamy resztki pożywienia i miękką płytkę nazębną z obszarów między zębami, wokół prac protetycznych, implantów czy elementów aparatu ortodontycznego. Szczoteczkę międzyzębową możemy stosować również zawsze w ciągu dnia po posiłku, jej niewielki gabaryt oraz łatwość użytkowania,  sprzyja przenoszeniu i stosowaniu poza własną łazienką.

 

Jak dobrać szczoteczkę międzyzębową do własnych potrzeb?

Aby szczoteczka spełniła swoje zadanie, konieczne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Szczoteczka nie może być mniejsza ani większa od przestrzeni, którą będzie wypełniać. Zazwyczaj potrzebujemy więcej niż jednego rozmiaru. Jest to uwarunkowane fizjologicznie, zależne również od braków w uzębieniu czy prac, które mamy w jamie ustnej. Odpowiedni rozmiar szczoteczki powinien dobrać stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Do wyznaczania rozmiaru stosuje się sondy, które są zazwyczaj na wyposażeniu gabinetu stomatologicznego. Co zrobić, kiedy nie udzielono nam informacji, które rozmiary szczoteczek są nam przeznaczone? Sięgamy wtedy po tak zwane asortymenty czy miksy rozmiarów. Opakowanie zawiera po jednej szczoteczce z każdego rozmiaru. Zapamiętujemy rozmiar szczoteczki (od 00-8) lub markę i kolor czyścika.

 

Czy jak używam nici lub irygatora muszę stosować szczoteczki międzyzębowe?

Szczoteczki międzyzębowe są łatwiejsze w użyciu niż nici dentystyczne i obarczone mniejszym ryzykiem uszkodzeń dziąseł podczas stosowania. Umiejętnie posługiwać się nićmi potrafi bardzo wąskie grono ich użytkowników. Nie w każdym przypadku będziemy mogli też tej nici użyć.

Irygator dentystyczny wypłukuje resztki pożywienia, usuwa płytkę nazębną w pierwszej fazie jej formowania. Dodatkowo wzmacnia i uelastycznia dziąsła, co jest bardzo istotną kwestią wraz ze zmianami zachodzącymi w naszym organizmie z wiekiem. Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich obszarów, nawet stosując końcówki z włosiem (ortho lub impla), dlatego też konieczne jest stosowanie nici lub szczoteczki międzyzębowej w obszarach przydziąsłowych i bardzo ścisłych przestrzeniach. Irygacja wodna wraz z mechanicznym usuwaniem płytki nazębnej jest najskuteczniejszą metodą przeciwdziałającą jej namnażaniu i odkładaniu w postaci kamienia nazębnego. Poza tym, nie zawsze możemy użyć irygatora poza miejscem zamieszkania. W przypadku higieny osób leczonych stałym aparatem ortodontycznym, które muszą dokładnie czyścić zęby kilka razy w ciągu, szczoteczka jest wygodnym i niezbędnym akcesorium.

 

Jak umiejętnie używać szczoteczkę międzyzębową?

W pierwszej kolejności określamy jaki rozmiar będzie nam potrzebny. Następnie dobrze jest nasączyć powierzchnię czyszczącą np w żelu antybakteryjnym, który ułatwi poślizg szczoteczki a także wprowadzi w czyszczone przestrzenie preparat hamujący namnażanie płytki bakteryjnej.  Następnie ruchem przód - tył usuwamy osad z czyszczonej powierzchni. W przypadku, kiedy musimy dostać się do obszaru z tyłu łuku zębowego, szczoteczkę zakrzywiamy przed wprowadzeniem w przestrzeń. Po zabiegu szczoteczkę płuczemy pod bieżącą wodę i suszymy (wentylując). Czyściki są wielorazowe, dlatego należy je utrzymywać w bezwzględnej czystości. Wymieniamy je z chwilą zużycia włosia.

Możliwe jest pojawienie się krwawienia w początkowej fazie stosowania, powinno ustąpić z czasem. W przypadku gdyby problem nie zniknął należy spróbować z innym rozmiarem czyścika. Stosowanie zbyt dużej siły również może być przyczyną przedłużających się krwawień. Do bardzo wrażliwych dziąseł rekomendujemy szczoteczki międzyzębowe EXTRA SOFT.

 

Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 85 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
5/5
2024-04-02
Super kontakt ze Sprzedawcą. Zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko i sprawnie. Szczerze polecam.
pixel