2020-02-25

Próchnica, kamień nazębny, nadwrażliwość - jedno rozwiązanie HYDROXYAPATITE

Hydroksypatyt ze względu na doskonałe właściwości  jest obecnie szeroko stosowany w stomatologii, chirurgii, ortopedii i kosmetyce. Jego biozgodność i zdolność do wiązania z tkanką kostną powoduje, iż jest on wykorzystywany do wypełniania fragmentów ubytków kości. W pastach, płynach i żelach do higieny jamy ustnej posiada zdolność znoszenia nadwrażliwości, uwalniania jonów oraz wypełniania mikro szczelin szkliwa zęba.


1. Próchnica

Próchnicę można z powodzeniem nazwać chorobą cywilizacyjną. Jest to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba. Powstaje na skutek odwapnienia (demineralizacji) pierwszej warstwy zęba. Szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu, stanowi naturalną barierę ochronna przed szkodliwymi bakteriami, które mogą dostać się do wnętrza organizmu.


Ze względu na miejsce występowania i przebieg wyróżniamy próchnicę:

  • wczesną - występuje na zębach mlecznych, krótko po ich wyrżnięciu. Rozwija się szybko, zarażając sąsiednie zęby, jest bardzo niebezpieczna ponieważ dzieci z próchnicą zębów mlecznych mają często zniszczone również zęby stałe
  • butelkową - jest często powiązana z próchnicą wczesną.  Za jej powstanie odpowiedzialne jest karmienie dzieci gotowymi mieszankami (mleko, kaszki) szczególnie w godzinach nocnych bez późniejszego oczyszczenia jamy ustnej
  • kwitnącą - szybko postępujące zakażenie obserwowana u osób z zaburzeniem wydzielania śliny ( kserostomia, choroby autoimmunologiczne, osoby leczone onkologicznie, alkoholizm, narkomania, nieodpowiednia dieta  bogata w proste węglowodany)
  • przewlekłą - charakterystyczna dla osób starszych i dorosłych. Obrazowo często w postaci zmian o ciemnym zabarwieniu.
  • ostrą - charakterystyczna dla osób młodych, u osób ze znacznym osłabieniem szkliwa zębów
  • wtórną - można ją zaobserwować wokół wypełnień. Nieszczelne, stare bądź uszkodzone plomby powinny być wymeinaine podczas rutynowych kontroli stomatologicznych
  • nietypową zębów martwych leczonych kanałowo

Ze względu na doskonałe właściwości łączenia się z twardymi tkankami zęba hydroksyapatyt może wypełniać drobne szczeliny na powierzchni szkliwa zabezpieczając go przed niekorzystnym działaniem bakterii. Dzięki zdolności uwalniania jonów może utwardzać szkliwo zębów cofając pierwsze zmiany rozmiękczenia. Jest to wysoce pożądana nieinwazyjna metoda leczenia bardzo wczesnej próchnicy zębów.


2. Kamień nazębny

Kamień nazębny to utwardzona, zmineralizowana płytka nazębna znana również pod takimi pojęciami jak płytka bakteryjna czy osad nazębny. Do czasu jak zachowa strukturę miękką jest ona dość łatwa do usunięcia z powierzchni zębów. Dlatego tak istotne jest regularne szczotkowanie zębów, stosowanie irygatorów dentystycznych, szczoteczek międzyzbowych czy nici dentystycznych. Pomiędzy szczotkowaniem warto sięgać po płyny do płukania jamy ustnej oraz antybakteryjne szybko działające pianki.
Hydroxypatyt wypełniając nierówności szkliwa zębów powoduje, iż miękkie osady nie mają szansy na wypełnianie niedostępnych szczelin w szkliwie gdzie mineralizują tworząc kamień nazębny, który usunąć można już tylko w gabinecie dentystycznym. A każdy mechaniczny zabieg na szkliwie zębów powoduje kolejne jego uszkodzenia.


3. Nadwrażliwość

Uszczelniając szkliwo, hydroksyapatyt tworzy powłokę na powierzchni szkliwa zamykając kanały zębiny, która jest naturalną kolejną warstwą zęba.


Niespodzianką może być fakt, iż produkty w hydroksyapatytem rozjaśniają szkliwo zębów. Pełne, dobrze wypolerowane i gładkie szkliwo zębów jest najzwyczajniej jaśniejsze.

Należy mieć na uwadze, iż szkliwo nie ma zdolności regeneracji a starciu ulega również w trakcie naturalnych procesów fizjologicznych z upływem lat. Odpowiednia profilaktyka oparta na regularnych wizytach stomatologicznych, codziennej dokładnej higienie jamy ustnej (więcej na ten temat tutaj ). Od dłuższego czasu toczy się polemika nad wyższością hydroksypatytu nad fluorem, bądź odwrotnie fluoru nad hydroksyaptytem. Jak na razie nie rozstrzygnięto definitywnie tego sporu na korzyść którejś ze stron. Wiadomo natomiast, iż próchnica zębów czy kamień nazębny mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszego organizmu. 
Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 86 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-15
bardzo szybko profesjonalnie fachowo rzetelnie
2024-02-05
Szybka realizacja Jestem zadowolona
pixel