2007-11-06

O higienie w leczeniu ortodontycznym słów klika…

O higienie w leczeniu ortodontycznym słów klika?

Leczenie ortodontyczne z zastosowaniem stałych aparatów ortodontycznych wymaga od Pacjenta absolutną dbałość o higienę jamy ustnej. Resztki jedzenia pozostawione na aparacie i gromadząca się kwasotwórcza płytka nazębna wokół elementów aparatu ortodontycznego powodować będą zmiany próchnicowe, stany zapalne dziąseł i najzwyczajniej przyczyniać się do nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej.

Pacjent już na etapie omawiania planu leczenia ortodontycznego powinien być drobiazgowo uświadamiany o stających przed nim wymaganiach higienicznych, które wiążą się również z pewnymi kosztami. Trudno określić czemu tak bardzo często się nie dzieje. Leczenie ortodontyczne jest już samą w sobie dużą inwestycją we własne zdrowie. Trzeba mieć świadomość, że koszty będą większe niż założenie aparatu i regularne wizyty w gabinecie.

Tak jak do procesu wybielania tak i przed założeniem aparatu Pacjent powinien zadbać o odpowiednie wzmocnienie szkliwa. Na chwilę obecną najlepsze efekty uzyskuje się z zastosowaniem preparatów z wysokim stężeniem hydroksyapatytu. Są to odżywki wcierane w szkliwo zębów, stosowane najczęściej przed snem. Wspomagane są one remineralizującymi pastami do codziennej higieny jamy ustnej oraz odpowiednimi płynami wykazującymi działanie odbudowywujące.

http://www.dentystapoleca.pl/?/b8f3762c8bc54980b8fb93cf253c?

Wielu Pacjentów po założeniu aparatu ortodontycznego decyduje się na zakup szczoteczki elektrycznej czy to z obrotową główką lub o typie sonicznym, czy też rzadziej już modelu ultradźwiękowego. Za zakupem tym idzie błędne przeświadczenie, że problem odpowiedniej higieny jamy ustnej został rozwiązany. Nic bardziej błędnego.

Czy można odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej nosząc aparat ortodontyczny bez zastosowania urządzeń elektrycznych?

Oczywiście, że tak. Ale prócz odpowiednich past i płynów oraz czasem odżywek ( o czym później) wymagane będą:

?odpowiednio sprofilowana szczoteczka manulana przeznaczona dla osób poddanych leczeniu ortodontycznemu

http://www.dentystapoleca.pl/?/9da89e1931664ac28c183f31a39e?

? szczoteczka jednopęczkowa, za pomocą której oczyszczać będziemy wszystkie trudno dostępne obszary wokół aparatu

http://www.dentystapoleca.pl/?/f37d46a9252847d6864a89cf827d?

? szczoteczki międzyzębowe za pomocą których (po idealnie dobranym rozmiarze ) minimum 2 razy dziennie oczyścimy przestrzenie międzyzębowe

http://www.dentystapoleca.pl/?/bb03fa2128b14bc190b84d5e8812?

Niby wszystko proste. Pamiętajmy, iż wymagany czas prawidłowego szczotkowania szczoteczką manualną to ok 4 minut. Dodajmy sobie wszystkie utrudnienia związane z oczyszczaniem przestrzeni wokół aparatu ortodontycznego, pomnóżmy przez powiedzmy 3 razy dziennie i może się odechcieć. Ale jak ktoś bardzo się przyłoży sukces może osiągnąć.

Dla osób, które cenią czas i wygodę rynek przygotował pewne gotowe bardzo pomocne rozwiązania.

Irygator? Jeżeli już masz tą świadomość, że istnieje takie urządzenie i zastanawiasz się czy kupić irygator czy szczoteczkę elektryczną, wybierz irygator! Idąc dalej wybierając markę, wybierz irygator Waterpik. Ta marka tak w rzeczywistości nie ma konkurencji i przede wszystkim są one przygotowane do higieny jamy ustnej osób z aparatami ortodontycznymi. Te urządzenie posłuży Tobie i całej rodzinie długie lata. A wiemy, bazując na własnym doświadczeniu i Klientów, że potrafi zmienić jakość i komfort życia w znacznym stopniu.

Szczoteczka elektryczna/soniczna/ultradźwiękowa? Tak. Można by się pokusić o stwierdzenie ,że może 5% ludzi umyje zęby techniką manualną tak jak dokona go przy pomocy tego typu urządzeń.

Szczoteczka sama w sobie nie rozwiąże problemu doczyszczania przestrzeni międzyzębowych ( wspomagamy irygatorem, szczoteczkami międzyzębowymi, szczoteczkami jednopęczkowymi). Zarówno urządzenia Waterpik jak i Oral-b posiadają specjalne końcówki pęczkowe. Szwajcarska marka PARO posiada natomiast cały zestaw końcówek dedykowanych higienie przy aparacie ortodontycznym a szczoteczka posiada odpowiedni program temu przeznaczony. Można przy okazji wspomnieć iż jest jedną z najmocniejszych szczoteczek dostępnych aktualnie na rynku.

Zarówno szczoteczka manualna jak i główka szczoteczki elektrycznej używana na zębach z aparatem ortodontycznym będzie wymagała wymiany częściej niż zalecane co 3 miesiące.

Jakie pasty, jakie płyny? Pacjent wychodzi czasem z informacją, tą co zawsze byle częściej i dokładniej myć. Ze względu na utrudnione pole pracy nie zgadzamy się z tą opinią. Pasty przeznaczone do mycia ortodontycznego mają odpowiednio skomponowane składniki, które nie tylko działają celowo ale również długofalowo.

http://www.dentystapoleca.pl/?/617dbd3215a04787b241d5f9151c?

Pamiętajmy o tym, że w tym wypadku pasty remineralizujące są wręcz niezbędne. Stan szkliwa jest regularnie oceniany przy każdej wizycie u stomatologa ale z codziennego kontaktu z Pacjentami wiemy, że finał okazuje się różny. Nagle po zdjęciu aparatu aparatu okazało się, że część zębów wymaga leczenia. To nie jest takie rzadkie. Stosujemy równolegle raz na pół roku lub częściej kurację odżywką lub balsamem w płynie.

http://www.dentystapoleca.pl/?/2ac0b1244b4b4ea3805a41359b2f?

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 88 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
5/5
2024-02-05
Szybka dostawa, a produkt wyśmienity.
pixel