Higiena osób ze stałym aparatem ortodontycznym jest szczególnie wymagająca. Praktycznie interwencja jest wymagana po każdym posiłku. Jakie produkty wybrać aby później móc cieszyć się wymarzonym uśmiechem? Krótki przewodnik po zakupach!
1. Czyszczenie trudnodostępnych przestrzeni:
- jeżeli już miałaś/eś problem z doczyszczaniem niektórych obszarów jamy ustnej jak przestrzenie między zębami to miej świadomość, że teraz będzie jeszcze trudniej
- nowe punkty strategiczne to obszary wokół zamków ortodontycznych
Każdy zanim sięgnie po szczoteczkę do mycia zębów powinien w pierwszej kolejności usunąć płytkę nazębną i resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu służą:
- nici dentystyczne - forma taśmy przestrzenie wąskie, pęczniejące przy przestrzeniach szerszych oraz przy aparatach ortodontycznych, mostach i implantach
- szczoteczki międzyzębowe które posłużą nie tylko do oczyszczania przestrzeni między sąsiadującymi zębami ale również dokładnie wyczyścisz pod drutami metalowy łuk (zewnętrzny i wewnętrzny)
- irygator dentystyczny - jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem uwierz nam, będziesz je błogosławić. Błyskawicznie pozbędziesz się zalegającego pokarmu a przy zastosowaniu końcówki ortodontycznej efektywnie usuniesz płytkę nazębną. Zdajemy sobie sprawę iż sam aparat jest już dużym wydatkiem a urządzenie do irygacji kosztem niemałym dlatego często polecamy sprawdzony bardzo mocny irygator dentystyczny AQUAJET LD-A8. Wystarczy dokupić do niego kompatybilne końcówki ortodontyczne i problem z usuwaniem płytki nazębnej odejdzie w zapomnienie.
2. Szczotkowanie zębów z aparatem ortodontycznym:
- szczoteczki manualne ręczne posiadają specjalne wgłębienie na metalowy łuk, dzięki czemu wygodniej wyszczotkujesz zęby
- szczoteczki soniczne o wysokiej amplitudzie drgań jak na przykład szczoteczka Vitammy Platinum usunie do 100% więcej płytki nazębnej w tym samym czasie jak przy szczotkowaniu ręcznym. Zaletą technologii sonicznej jest fakt iż powstała mieszanina płynu i pasty ma szansę dotrzeć głębiej niż w przypadku szczotkowania manualnego czy z obrotową główką
- szczoteczki jednopęczkowe - jeżeli nie korzystasz z irygatora dentystycznego z końcówką pęczkową (ortodontyczną) to zakup szczoteczki jednopęczkowej jest obowiązkowy. Doczyścisz nią przestrzenie wokół aparatu ortodontycznego, szczeliny międzyzębami i wzdłuż dziąseł
3. Pasta do mycia zębów polecana przy aparacie ortodontycznym:
- jeżeli problem kamienia nazębnego i nadmierne odkładanie się płytki nazębnej był Twoim zmartwieniem to teraz walka z nim powinna być priorytetem. Zalegająca płytka powoduje rozmiękczenie szkliwa wskutek czego rozwija się ognisko próchnicy. Na dzień dzisiejszy leczenie próchnicy polega na usunięciu mechanicznym zmienionej chorobowo tkanki i wypełnienia jej materiałem tzw plombą. Każda tego typu ingerencja to zwyczajnie zniszczenie zęba to po pierwsze a po drugie miej na uwadze iż jeżeli wymarzyłeś sobie po leczeniu zabieg wybielania zębów to plomby się nie wybielają niestety.
- jeżeli masz problem z wzmożonym odkładaniem płytki to celuj w pasty z chlorheksydyną oraz w pasty z hydroksypatatytem. Chlorkeksydyna to środek o silnym działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym który wykazuje działanie dużo dłuższe niż inne antybakteryjne produkty. Do codziennej pielęgnacji wybierz pasty które mogą być stosowane dłużej niż miesiąc. Duża dawka chlorheksydyny długotrwale stosowana może (odwracalnie) przebarwić szkliwo a tego nikt nie chce. Duże stężenia są zalecane po zabiegach stomatologicznych. Producenci przygotowali dla Pacjentów leczonych ortodontycznie całe serie dedykowane. Jeżeli usłyszysz że w sumie to nie ma znaczenia jaka pastę użyjesz to zapewniamy iż jest to bardzo błędne myślenie. Obok past antybakteryjnych wskazane jest wzmacnianie szkliwa zębów. Tu polecamy pasty z hydroksypatytem.
4. Płyn do płukania jamy ustnej:
- warto regularnie sięgać po płyny do płukania jamy ustnej. Zapływają w wszystkie trudnodostępne obszary jamy ustnej, wnikają w mikropory szkliwa i podnoszą działanie past do mycia zębów. Stosowane przed szczotkowaniem zębów dodatkowo zmiękczają płytkę nazębną. Jeżeli masz wysokie ciśnienie krwi płyny antybakteryjne stosuj z umiarem.
- świetnym rozwiązaniem poza domem i nie tylko są expresowe pianki Splat. W ciągu 5 sekund od aplikacji neutralizują bakterie w jamie ustnej utrudniając powstanie biofilmu.
5. Czyszczenie języka
- zabieg absolutnie konieczny w każdym wypadku. Porowaty, ciepły i wilgotny język to doskonałe środowisko patogennych bakterii.
|