2017-02-17

Jak usunąć kamień nazębny ?

Jak usunąć kamień nazębny? Jakiej pasty i płynu do płukania jamy ustnej użyć aby usunąć kamień nazębny? Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu?

Powstałego już kamienia nazębnego nie pozbędziemy się w domu. Pytania więc powinny brzmieć co zrobić aby ten kamień nie odkładał się na naszych zębach? Zaczniemy jednak od końca. Kamień nazębny jest główną przyczyną chorób przyzębia i bardzo często powoduje przy tym nieprzyjemny zapach z ust. Pozbyć się możemy go jedynie za sprawą specjalistycznego zabiegu w gabinecie stomatologicznym. Po jego zakończeniu pacjent jest informowany o zabezpieczeniu zębów, najczęściej jak nie zawsze, za pomocą fluoru, a szkliwo jest wygładzane. I wraca na kolejny zabieg w całkiem nieodległym czasie. Dlaczego tak jest?

Pewnie często usłyszymy, że niektórzy tak mają i taka ich uroda. Czy aby na pewno? Za powstawanie kamienia nazębnego odpowiada miedzy innymi mineralizacja śliny i faktycznie im ona mocniej skoncentrowana tym dolegliwość mocniej zauważalna. Drugi często podnoszony argument brzmi zła higiena jamy ustnej. Tylko bardzo wiele osób myje swoje zęby regularnie, nitkuje, stosuje płyny do płukania jamy ustnej a mimo to efekty marne. Musimy wiedzieć, że ten profesjonalny zabieg w gabinecie wiąże się niestety z naruszeniem struktury szkliwa. Wymaga to nie tylko ze strony osoby  go wykonującej odpowiedniego jego zabezpieczenia ale również ze strony pacjenta dalszej kontynuacji w domu.  Zęby w czasie po zabiegu są nie tylko bardziej wrażliwe ale również łatwiej przyjmują przebarwienia a nierówna struktura (pęknięcia, porowatość) sprzyjają przyleganiu płytki nazębnej, która to właśnie z czasem ulega utwardzeniu i przekształceniu się w kamień nazębny. Co robimy?

Zaopatrujemy się w preparaty o wysokim skoncentrowaniu składników wspomagających naprawę uszkodzonego szkliwa. Nie polecamy preparatów o wysokim stężeniu fluoru gdyż on powinien być stosowany pod ścisła kontrolą stomatologa a poza tym mamy już na rynku preparaty wykazującą bardzo wysoka skuteczność bez ryzyka przedawkowania czy skutków ubocznych. Mowa tu o nanohydroksyapatytach. Tego samego dnia po zabiegu stosujemy już odżywki do wcierania we szkliwo zębów przed snem, możemy wspomagać się w ciągu dnia płynami do naprawy szkliwa. Zęby szczotkujemy dwa razy dziennie, korzystając z miękkich szczoteczek, czy programów Sensitive przy udziale past remineralizujacych. Błędem jest stosowanie szczotek o twardym włosiu, past wybielających czy programów Whitening. Pogłębimy tylko uszkodzenia szkliwa. W krótkim czasie pasty do naprawy stosujemy równocześnie z pastami celującymi w płytkę nazębną. Sprawdzą się tu wszystkie pasty antybakteryjne, przeciw kamieniowi nazębnemu i doskonale wszystkie pasty ortodontyczne. Osoby z problemem kamienia nazębnego z powodzeniem mogą stosować na co dzień linie ortodontyczne, w szczególności płyny do płukania jamy ustnej. Miedzy posiłkami sprawdzą się gumy do żucia z ksylitolem czy płyny w postaci pianek expres. Bardzo dobrze jest jak przed myciem zębów przepłuczemy jamę ustną ciepłą wodą a wręcz idealnie jak tą ciepła wodę rozprowadzimy po linii dziąseł za pomocą irygacji wodnej (irygatory dentystyczne).

www.DentystaPoleca.pl


Polecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 86 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-18
5/5
2024-02-02
Bardzo szybko i sprawnie
pixel