Dobra pasta przy aparacie ortodontycznym. Płytka bakteryjna to mój problem.

2019-01-18
Dobra pasta przy aparacie ortodontycznym. Płytka bakteryjna to mój problem.Być może usłyszałeś, że w sumie to nie ma znaczenia jaką pastę będziesz stosować podczas leczenia ortodontycznego a i całkiem możliwe iż wskazania zamykały się w stwierdzeniu "pasta z fluorem". Zapraszamy więc  do krótkiego przewodnika składu past dedykowanych Pacjentom leczonym ortodontycznie.

Po pierwsze czym są tzw. pasty "wszystko w jednym" czyli będące rozwiązaniem na wszystkie potrzeby? Czytając opis produktu możemy odnieść wrażenie iż w nasze ręce trafiła pasta idealna - na próchnicę, kamień nazębny, świeży oddech, przebarwienia itd.." nasze "5,6,7.. w 1".  Można by odetchnąć z ulgą, nareszcie koniec poszukiwań. Niestety temat nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać w dziale marketingu i reklamy. Pasty " na wszystko" nie są złe same same w sobie, posiadają dość bogaty skład jak mogłoby się wydawać ale w przypadku Pacjentów o szczególnych wymaganiach niestety niewystarczające. Ponieważ każdy poważny problem wymaga konkretnego celowego rozwiązania.
                                                                             


Składniki aktywne past ortodontycznych:
  • najczęściej fluor - zawartość fluoru w przeciętnej paście dla osoby dorosłej waha się w przedziale 1000-1500 ppm F. Jest to bezpieczna i zalecana ilość. Każda wyższa jego zawartość w paście może być stosowana tylko według wskazań i pod kontrolą Twojego Dentysty. Właściwości fluoru i jego korzystny wpływ na szkliwo zębów jest dobrze przebadany i udokumentowany. Fluorki tworzą na powierzchni szkliwa barierę ochronną przeciw czynnikom szkodliwym. 
  • chlorheksydyna - najczęściej stosowany antyseptyk w stomatologii ze względu na silne działanie antybakteryjne i antyseptyczne przy najdłuższym czasie działania. Wykazuje zdolność do łączenia się z powierzchnią błony śluzowej jamy ustnej i płytką nazębną, skąd jest stopniowo uwalniany, przedłużając w ten sposób swoje działanie antyseptyczne.Nie stwierdzono jej toksycznego działania na nabłonek jamy ustnej, choć bardzo rzadko może wywołać miejscową nadwrażliwość. Bardzo istotne jest jej stężenie w produkcie. Wysokie stosujemy po zabiegach chirurgicznych i inwazyjnych zabiegach stomatologicznych w obrębie jamy ustnej oraz ostrych stanach zapalnych, przez krótki okres do 2 tygodni po zabiegu. Wybieramy produkt do długotrwałego stosowania o stężeniu CHX 0,05% . Pasty z chlorheksydyną celują w płytkę nazębną która jest największym zagrożeniem osób z aparatem ortodontycznym.
  • chlorek cetylopirydyniowy  kolejny dobrze sprawdzony środek antyseptyczny, który niszczy bakterie powodujące próchnicę, zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, kamienia nazębnego i łagodzi stany zapalne dziąseł. Hamuje przyleganie bakterii do powierzchni szkliwa.
  • hydroksyapatyt - idealnie jak pasta jest wzbogacona o ten składnik, jeśli nie zaopatrz się koniecznie w pasty silnie remineralizujące szkliwo zębów. Hydroksyapatyt to podstawowy budulec Twoich zębów. Z czasem pod wpływem różnych czynników powierzchnia szkliwa zębów ulega pewnemu " zniszczeniu". To bardzo niepożądana sytuacja gdyż rolą szkliwa zębów jest ochrona przed bakteriami które mogłyby wniknąć w głąb naszego organizmu. Tkanka ta raz uszkodzona nie ulega odnowieniu. Biozgodny hydroksyapatyt zawarty w produktach do higieny jamy ustnej wypełnia mikro szczeliny i nierówności na powierzchni zębów. Wygładza je, uszczelnia, widocznie wzmacnia. W przypadku początkowej próchnicy na poziomie szkliwa (rozmiękczenie) odwraca zmiany.  Na rynku są produkty zawierające sam hydroksypatyt lub kombinację pasty z fluorem i hydroksypatytem. Jeżeli wybrana przez Ciebie pasta nie posiada w składzie hydroksypatytu wybierz dodatkowo drugą z jego zawartością którą będziesz stosować równolegle każdego dnia.
  • cytrynian cynku - czyli najbardziej przyswajalna forma cynku również celuj w płytkę nazębną (z której powstaje kamień nazębny). Zapobiega przeobrażaniu się miękkiego osadu w postać twardą.
  • ekstrakt z papainy- enzym pozyskiwany z owoców papai, skutecznie redukuje osad nazębny
  • ksylitol przywraca zasadowe środowisko w jamie ustnej i pobudza wytwarzanie śliny – naturalnej ochrony szkliwa przed szkodliwymi bakteriami, ma wpływ na powstawanie kamienia nazębnego. Zmniejsza ilość nierozpuszczalnych polisacharydów i zwiększa udział tych rozpuszczalnych dzięki czemu płytka nie przylega tak ściśle do zębów i łatwiej jest ją usunąć przez szczotkowanie oraz przepływ śliny.

Pamiętajmy iż dobór odpowiedniej pasty to jedynie ułamek potrzeb osób leczonych ortodontycznie. Różnie ważne jest stosowanie płynów do płukania jamy ustnej które podnoszą działanie past do mycia zębów. Płytka nazębna mocno przylega do szkliwa i szybko ulega utwardzeniu. Irygatory dentystyczne, nici, odpowiednie szczoteczki... masz wielu sprzymierzeńców. Przewodnik po tym czego możesz potrzebować podczas leczenia ortodontycznego znajdziesz tutaj.

Nasz organizm wyposażył nas również w bardzo sprzyjający mechanizm regulujący środowisko jamy ustnej a mianowicie ślinę.  Wiele osób cierpi na zaburzenia jej produkcji nie zdając sobie z tego sprawy. Popularne sporty (jak np bieganie), stres, niektóre choroby i leki wpływają na jej ilość w jamie ustnej.  Jeżeli odczuwasz suchość nawet okresową przyjrzyj się temu problemowi uważniej. Mając aparat ortodontyczny warto sięgać w niektórych przypadkach po środki które są substytutem śliny. Mamy w sklepie cały dział produktów dedykowanych na suchość w jamie ustnej. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 98 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-18
Przyjazny interfejs, szybka realizacja. Kolejne zamówienie udane.
2024-07-06
Dziękuję - b.szybko dostałam towar zgodny z zamówieniem.
pixel